Czy warto zainteresować się giełdą?
Bycie mądrym i świadomym inwestorem ma kluczowe znaczenie. Nie chcesz być jedną z tych osób, które wchodzą w niewłaściwym momencie i tracą pieniądze. Nie chcesz być jedną z tych osób, które wchodzą na giełdę w momencie krachu i tracą pieniądze. Istnieje wiele dobrych źródeł. Znajdź takie, które Ci odpowiada, i zacznij czytać. Można się wiele nauczyć o rynku, jego funkcjonowaniu i mądrym inwestowaniu. Nie należy też wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Zadbaj o dywersyfikację swojego portfela.
Czym różni się giełda od banku?
W banku Twoje pieniądze są zwykle ubezpieczone przez FDIC do określonej kwoty. Oznacza to, że w razie upadku banku depozyty są bezpieczne do tego limitu. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku rachunków maklerskich. Jeśli jednak dojdzie do załamania całej giełdy, nie ma ubezpieczenia, które mogłoby Cię uratować. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.
Pieniądze ulokowane w banku albo leżą na rachunku oszczędnościowym, albo są pożyczane innym osobom lub firmom. W obu przypadkach nie przynoszą one zbyt dużego zysku. Podobnie jest z większością rachunków maklerskich. Średnia stopa zwrotu z rachunku oszczędnościowego wynosi mniej niż 1%, a średnia stopa zwrotu z inwestycji kapitałowych - mniej więcej tyle samo. W obu przypadkach jesteśmy zdani na łaskę instytucji finansowej.
Na czym polega handel na giełdzie?
Inwestowanie na giełdzie polega na kupowaniu i sprzedawaniu akcji, funduszy inwestycyjnych lub innych instrumentów inwestycyjnych w celu czerpania zysków ze zmian cen na rynku. Inwestowanie na giełdzie jest ogólnie uważane za bardziej ryzykowne niż trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym, ponieważ wartość inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Jeżeli jednak mamy dłuższy horyzont czasowy, istnieją sposoby zarządzania ryzykiem i zwiększania szans na sukces. Inwestowanie na giełdzie wiąże się zazwyczaj z prowizjami maklerskimi, natomiast inwestowanie w fundusze inwestycyjne nie wiąże się z żadnymi prowizjami.
Jak działa giełda?
Kupując akcje, kupujesz część przedsiębiorstwa. Stajesz się częściowym właścicielem tej spółki i masz prawo do części jej zysków. Zyski są często wypłacane akcjonariuszom w formie dywidendy. Kupując akcje, stawiasz na przyszłą rentowność tej spółki. Jeśli spółka będzie dobrze prosperować, wartość akcji powinna wzrosnąć.
Co to jest giełda?
Jest to rynek, na którym inwestorzy kupują i sprzedają akcje. Akcje stanowią niewielki udział we własności spółki publicznej. Jeżeli spółka osiąga zyski i rozwija się w czasie, jej akcje mogą zwiększać swoją wartość. Akcje są bardziej ryzykowne niż inne inwestycje, ale w długim okresie mogą przynieść wyższe zyski niż inne aktywa. Warto wiedzieć kilka rzeczy o tym, jak działa giełda.